понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 68
home Познати

ВОЈНА: Адил се скара со ќерката на Синан Сакиќ, тој тврди дека пејачот бил ром – а таа му одржа лекција, го спомена и Џеј

ВОЈНА: Адил се скара со ќерката на Синан Сакиќ, тој тврди дека пејачот бил ром – а таа му одржа лекција, го спомена и Џеј

Пејачот Адил Максутовиќ и Џукица Сакиќ, ќерка на покојниот фолк пејач Синан Сакиќ, жестоко се скарале за националноста, пренесуваат српските медиуми.

Адил на Инстаграм го честиташе Светскиот ден на Ромите и го спомена покојниот пејач Синан како легенда на Ромите, што и пречеше на Џукица, па таа мораше да реагира.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adil Maksutović (@adilmaksutovic)

„Семејствата Сакиќ и Шаулиќ потекнуваат од муслиманите кои се родени во Лозница. Синан не знаеше ниту еден ромски збор, ниту некои од нас знае, а татко ми нема ромско потекло ”, напиша Џикица, по што Адила и одговори:

– Драга Џукица, националноста не е иста со религијата. Нацијата е одредена од генетиката, менталитетот, традицијата, физиономијата и на крајот, субјективното чувство на припадност кон една нација. Ниту Џеј не зборуваше ромски, но неговото семејство го одржуваше духот и традицијата на највеселите луѓе на светот и никогаш не се откажал од нив.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Djulkica Sakic Amzic (@djulkica)

Пејачот се обиде да и објасни на ќерката на Синан дека не сака да го навредува нејзиниот покоен татко, но тоа ја направи уште повеќе вознемирена.

„Тажно е што некој што поминал толку време со Синан нема поим кој и што бил тој. Адил доаѓаше во нашата куќа, а сега тврди дека Синан е тоа што тој не е. Јас го почитувам Адил, но оваа негова изјава е двојна за мене. Татко ми не можеше да се откаже од нешто што никогаш не му припаѓаше, а тоа е од ромско потекло. Не знам зошто националноста воопшто му е важна на некого. За татко ми не беше важно. Неговото уво боли кој е и што е. Пееше за сите луѓе. За прв пат во шоуто со Миломир Мариќ, по 40 години кариера, рече дека не е Ром. Не се грижеше да објасни кој е и што е. Или сте маж или не сте “, рече Џукица, па го спомена и погребот на Џеј Рамадановски.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Djulkica Sakic Amzic (@djulkica)

„Колку што слушнав, тие го погребаа Џеј како муслиман, а тој не беше. Човекот беше православен Ром за време на неговиот живот и ја славеше Света Петка“, додаде таа.

Најнови вести

Коронавирус