среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 130
home Познати

Водителот Амиџиќ за искуството со коронавирусот: „Не беше лесно, мојот случај беше специфичен“

Водителот Амиџиќ за искуството со коронавирусот: „Не беше лесно, мојот случај беше специфичен“

Водителот Огњен Амиџиќ пред неколку недели беше хоспитализиран во КБЦ Бежанијска коса поради воспаление на белите дробови. Иако тестот за корона покажа дека е негативен, заради присуството на антитела, тој сепак беше третиран како ковид пациент.

Огњен помина пет дена во болница, а сега се опорави и откри за емисијта „Премиера“ какво е неговото искуство.

– Не е лесно затоа што се провлече огромна психоза, во мојот случај беше специфично, немав никакви симптоми. Скенерот е клучна работа тука, покажува сè, па затоа јас по скенерот и антитела имав Ковид-19. Реагирав на време, веднаш се јавив, ја примив терапијата што беше неопходна, продолжив да ја следам таа терапија и некои правила – рече Огњен, а потоа додаде дека неговата сопруга го зела главниот збор:

– Сосема е нормално дека бевме загрижени во таа ситуација, но реагиравме брзо, Даниела ги презеде работите во свои раце, постапивме рационално.

Најнови вести

Коронавирус