вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Познати

Во Загреб почина познатиот хрватски актер Перо Квргиќ

Во Загреб почина познатиот хрватски актер Перо Квргиќ

Познатиот хрватски актер Перо Квргиќ почина во Загреб на 94-годишна возраст. Легендарниот театарски, филмски и телевизиски актер ја помина последната година од својот живот во Домот за стари лица во Лажинска.

Роден е во Моравице во Горски котар, на 4 март 1927 година. Во својата долга кариера, тој играше во сите поголеми хрватски театри, а ние често можевме да го гледаме во филмови и ТВ серии. Се проценува дека тој имал повеќе од 190 улоги во својата кариера, а глумел дури и во подоцнежните години – па тој го прослави својот 90-ти роденден со „Стилски вежби“ на театарската сцена.

Во својата кариера доби бројни награди, вклучувајќи ја и наградата за животно дело Владимир Назор. Поранешниот претседател на Република Хрватска Стјепан Месиќ беше одликуван со Орден на принцот Бранимир за исклучителен и долгорочен придонес во културата на Република Хрватска, а во 2007 година доби и своја starвезда на хрватската улица на славните на шеталиштето Слатина на Опатија.

Извор: Јутарни.хр

Најнови вести

Коронавирус