вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 181
home Познати

Во чест на исчезнатиот брат: Сите тајни на името на синот на Пипа Мидлтон

Во чест на исчезнатиот брат: Сите тајни на името на синот на Пипа Мидлтон

Пипа Мидлтон роди момче во октомври, кое во договор со сопругот Џејмс Метјуз, го добило името Артур Мајкл Вилијам.

Причината за ова име е чувана во тајност еден месец, меѓутоа британските медиуми ја раскринкаа сестрата на војвотката од Кембриџ и и објансија на јавноста, зошто наследникот го понел токму ова име.

Првиот дел од името е посветен на исчезнатиот, и како што се верува, починат брат на сопругот Џејмс. Џејмс имал брат Мајкл кој исчезнал на 13 мај 1999 година, додека се качувал на Мон Еверест. Со 22 години станал најмлад Британец кој го искачил овој популарен врв.

Семејството овој датум го прифатило како датум на неговата смрт, иако неговата смрт останала вечна мистерија.

Исто така името на таткото на Пипа е Мајкл.

Вториот дел од името е во чест на принцот Вилијам, тетин на детето.

Најнови вести

Локални избори 2021