петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 10
home Познати

Весна Змијанац ја шокираше јавноста – призна за конзумирањето на наркотици: „Оставаат иста празнина во душата исто како алкохолот“

Весна Змијанац ја шокираше јавноста – призна за конзумирањето на наркотици: „Оставаат иста празнина во душата исто како алкохолот“

Фолк пејачката Весна Змијанац често, во текот на кариерата, ги шокираше своите фанови со нејзините изјави, но сега откри нешто во што е тешко да се поверува.

Имено, пејачката призна дека пробала се во својот живот, дури и наркотици.

Во својата автобиографија „Кога мирисаат јоргованите“, Весна отворено зборува за алкохолот, но и за дрогата, која наводно ја пробала во Америка.

– Илегалните супстанции земаа замав за време на мојот престој во Америка. Плаќате, ако веќе не е вклучено во цената на билетот, трошите и се збогувате со својот ум. Ако не ви се допаѓа, нема проблем, само кажете, за пари, можете брзо да добиете се што сакате и вкусите. Блескаво чувство за лажна сигурност и натчовечка сила. Се е поубаво отколку што е, се изгледа полесно отколку што е, се е можно, дури и она што не е. Кога ќе помине дејството, болен судир со реалноста. Покајание и страв, неприроден страв. Во прилика и разум, сето тоа изгледа како да сте опијанети. Во времетраење и искуство, барем на почетокот, е малку пријатно. Остава иста празнина во душата како и алкохолот, со фактот дека со текот на времето, отсуството на мамурлак и главоболка се компензира со целосен колапс на целото тело и атрофијата на секое човештво кај една личност. Гадна работа. Оној што измислил и направил опијати, тој сигурно го мрази човекот, тој ги мрази сите луѓе и себе – Весна се присети како пробала кокаин во минатото, и додала дека таа не се срами и не жали што имала бурен живот:

– Моите искуства се многубројни и различни. Понекогаш човек мора да се спушти до своето дно. За да дозволи животното во него да изгние.