сабота, 22. февруари 2020. Вести денес: 52
home Познати

Вака се правдал пијаниот возач кој го усмрти Шаулиќ: „За се е крив автомобилот во кој беше пејачот “ (ФОТО)

Вака се правдал пијаниот возач кој го усмрти Шаулиќ: „За се е крив автомобилот во кој беше пејачот “ (ФОТО)

Возачот кој ја предизвика сообраќајната несреќа во која загина Шабан Шаулиќ тврди дека не е одговорен за она што се случило, пренесуваат германските медиуми.

Триесет и четири годишниот возач од Германија чиј идентитет се уште не се открива за време на несреќата бил пијан и возел без возачка дозвола.

Според германските медиуми тој се уште не признава дека е одговорен за несреќата во која загина фолк кралот Шаулиќ.

Полицијата откри и дека пијаниот возач им соопштил дека возачот на „сеатот“, односно Мирсад Кериќ е тој кој ја изгубил контролата на возилото и едноставно не успеал да ја избегне препреката која му се нашла на патот.

Инаку возилото со германски регистарски таблички удрил во „сеатот“, по што букавално го смачкал задниот негов дел, а во автомобилот освен трагично загинатиот пејач биле и музичарот Мирсад кој бил и шофер, како и неговиот кум и менаџер.