четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 133
home Познати

Вака денес изгледа Маријана, сестрата близначка на Росана (ФОТО)

Вака денес изгледа Маријана, сестрата близначка на Росана (ФОТО)

Пред речиси 30 години близначките Маријана и Росана Сариќ беа едни од главните ѕвезди кои ја тресеа македонската естрада со хитовите, кои и до денес се вртат на нашите радио станици.

Најпрво во забавните води и фестивали, а нивните хитови како „Признавам“ останаа и станаа евергрини, подоцна пак забавната ја заменија со народната музика во која не беа ништо помалку популарни. „Едно срце имам душо“ или „свири ми брате Цигане“, се само дел од песните од нивниот опиус кои останаа во македонската новосоздадена фолк антологија. Росана веќе со години не е дел од музичката сцена. Таа е во брак со познатиот актер Горан Тодоровски-Трупче и ја имаат ќерката Ивана која годинава се омажи.

Во меѓувреме Маријана се омажи за композиторот Тоде Новачевски и пресели во Австралија, а по неколку години се разведе и денес има две деца. Музиката ја замени со стоматологијата и веќе долги години работи како забен техничар.

Иако немаат можност често да се гледаат, близначките од Куманово, и тоа како се поврзани меѓу себе дури и на огромна далечина. Секоја можност ја користат да бидат во контакт особено, кога се во прашање одредени празници како што се Божиќ и Нова Година.

Маријана, која можеби со некое бело влакно повеќе во косата и брчка-две повеќе на лицето и денес изгледа како вистинска госпоѓа.

Таа по повод Божиќ и новогодишните празници на својата сакана сестра – близначка, но и на сите останати нејзини блиски роднини и пријатели, преку својот Фејсбук профил од далечната Австралија им испрати интересна музичка честитка со… Божиќен твист!

Извор: Вистина

 

Најнови вести

Коронавирус