недела, 22. мај 2022. Вести денес: 102
home Познати

Утре Комеморација во чест на Александар Џамбазов, а потоа и погреб: Неговиот син Игор сподели апел

Утре Комеморација во чест на Александар Џамбазов, а потоа и погреб: Неговиот син Игор сподели апел

Утре ќе се одржи Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов, во Фоајето на Националната опера и балет во 10 часот, а неговото последно испраќање на градските гробишта во Бутел во 12 часот.

Неговиот син, Игор Џамбазов, во објава на Инстаграм се заблагодари за подршката и убавите зборови и извести дека погребот ќе биде од затворен тип, заради ковид-протоколите.

-Сите што ќе сакате да му кажете последно збогум, ќе можете да го направите тоа од сабота, па натаму. Ве молиме за разбирање, порача Игор Џамбазов.

Коронавирус