сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 50
home Познати

УШТЕ ЕДЕН АКТЕР ГО НАПУШТИ ОВОЈ СВЕТ – сите добро го познававме по серијата „Курсаџии“

УШТЕ ЕДЕН АКТЕР ГО НАПУШТИ ОВОЈ СВЕТ  – сите добро го познававме по серијата „Курсаџии“

Познатиот театарски актер Радован Миљаниќ почина вчера на 69-годишна возраст по долго и тешко боледување, потврдија за српските медиуми од Народниот театар.

За време на својата долгогодишна работа има одиграно бројни улоги во Народниот театар во Белград, како и во филмот и телевизијата.

Миљаниќ е роден во Панчево во 1952 година, а дипломирал глума во 1979 година на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата на професорот Предраг Бајчетиќ, со монодрамата „Приказната за принцот Мишкин“, работена според „Идиот“ на Ф.М. Достоевски. ЈДП и СКЦ.

Го видовме и во сериите „Курсаџии“, „Тајната на виновите лози“, „Пдообар живот“, „Семејно богаство“, „Љубов, навика, паника“ и други …

Коронавирус