понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 138
home Познати

Ума Турман објави снимка од страшната несреќа: „Речиси загинав, се’ прикрија“ (ВИДЕО)

Ума Турман објави снимка од страшната несреќа: „Речиси загинав, се’ прикрија“ (ВИДЕО)

Откако откри дека скоро загинала на снимањето на „Убиј го Бил“ во 2002 година, Ума Турман на Инстаграм објави и снимка од несреќата.

На снимката се обидува да го контролира автомобилот, но од патот се залетува во дрво. После ударот останува да лежи на седиштето, додека членови од екипата не ја извлечат од автомобилот. Иако „околностите на настанот биле непримерени до ниво на злостор“, пишува Ума, но не верува дека имало лоша намера.

Таа не го обвинува режисерот Квентин Тарантино за несреќата, но го обвинува Харви Вајнстајн дека се’ сакал да прикрие.

-Квентин Тарантино жалеше поради се и ми даде снимка за да можам ’да ги раскринкам’ иако овозможи да не се спроведе правдата. Ми ја даде снимката свесен дека тоа би можело да му наштети и се гордеам со неговата храброст. Криењето на ова е неприфатливо. Виновни се Лоренс Бендер, Е. Бенет Волш и злогласниот Харви Вајнстајн кој лажеше, ги уништи доказите и продолжи да лаже за штетата која ова ја предизвика, напишала Турман.

i post this clip to memorialize it’s full exposure in the nyt by Maureen Dowd. the circumstances of this event were negligent to the point of criminality. i do not believe though with malicious intent. Quentin Tarantino, was deeply regretful and remains remorseful about this sorry event, and gave me the footage years later so i could expose it and let it see the light of day, regardless of it most likely being an event for which justice will never be possible. he also did so with full knowledge it could cause him personal harm, and i am proud of him for doing the right thing and for his courage. THE COVER UP after the fact is UNFORGIVABLE. for this i hold Lawrence Bender, E. Bennett Walsh, and the notorious Harvey Weinstein solely responsible. they lied, destroyed evidence, and continue to lie about the permanent harm they caused and then chose to suppress. the cover up did have malicious intent, and shame on these three for all eternity. CAA never sent anyone to Mexico. i hope they look after other clients more respectfully if they in fact want to do the job for which they take money with any decency.

A post shared by Uma Thurman (@ithurman) on

Актерката несреќата ја опишала во написот во The New York Times во саботата. Снимката Трантино не сакал да и ја даде 15 години и дури неодамна се согласил на тоа. Рекла дека во првите моменти после несреќта мислела дека е парализирана и го молела Тарантино да не снимаат.

-Дојде во мојата приколка и како секој режисер не сакаше да слушне не. Беше бесен бидејќи му одземав време. Бев уплашена. Ми рече дека автомобилот е добар и дека ќе возам по рамен пат.’Удри со 60. километри на час или косата нема да ти лета на вистински начин и ќе мораш повторно да снимаш’. Но, седнав во кутија на смртта. Седиштето не беше прицврстено, а патот не беше рамен, опишува таа.

-После излегувањето од болница носев крагна за вратот, колената ми беа повредени и на главата имав оток во големина на јајце“ додава лутата Ума.

Таа исто така го обвини Вајнстајн дека сексуално ја злоставувал во 2002 година во Мексико.

Најнови вести

Коронавирус