четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 1
home Познати

Убиецот на Џон Ленон ѝ се извини на Јоко Оно

Убиецот на Џон Ленон ѝ се извини на Јоко Оно

Убиецот на Џон Ленон, Марк Дејвид Чепмен, по 40 години од убиството, ѝ се извини на Јоко Оно – вдовицата на славниот член на групата „Битлс“.

На Чепмен (65) пред скоро еден месец по 11-ти пат му беше одбиено барањето за условно пуштање од затвор. Тој издржува доживотна казна и ќе остане зад решетки уште најмалку две години, кога повторно ќе има право да бара условно ослободување.

Според записниците од последното сослушување, тој пред судските власти изјавил дека го извршил убиството поради слава за себе.

Јоко Оно: Ленон сакаше секс со мажи | Сител Телевизија

– Сакам да го додадам и да го нагласам тоа. Тоа беше крајно себичен чин. Жалам за болката што ѝ ја нанесов нејзе (на Оно). Постојано мислам на тоа, вели Чепмен.

Тој го уби Ленон со пиштол на 8 декември 1980 година пред зградата Дакота во Њујорк.

https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/2b8wo3_.E36MrOkDZjiJIw--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9ODAw/https://media.zenfs.com/en-GB/the_telegraph_258/c4007faece0eeab9fce3c1964e6c915f

Коронавирус