петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Познати

Уапсен синот на Синан Сакиќ за кого била распишана потерница: Бегал од полиција заедно со негов пријател во „Голф“

Уапсен синот на Синан Сакиќ за кого била распишана потерница: Бегал од полиција заедно со негов пријател во „Голф“

Рашид Сакиќ (43), попознат како Чело, син на Синан Сакиќ, синоќа се најде како совозач во „голф“ со германски регистарски таблички, чиј возач беше сопрен од припадниците на сообраќајната полиција по полициска потера.

Се покажало дека возачот бил под дејство на кокаин и немал возачка дозвола, а додека бегал, дури трипати поминал на црвено светло на семафор. Од друга страна, Чело бил приведен бидејќи била распишана потрага по него, но полицијата во својата изјава не прецизира за кое кривично дело, според nova.rs.

Возачот на „голфот“, чиј идентитет се уште не е познат, синоќа пет минути по полноќ на крстосницата од улиците Војводе Степа и Сава Машковица, се оглушил на сообраќајната патрола за да го запре автомобилот, продолжил да вози и поминал низ трипати црвено светло во обид да избега од патроли.

Како што понатаму наведуваат, возачот бил сопрен на улицата Земљорадничка, каде што било утврдено дека вози без возачка дозвола, а тестот за дрога покажал дека е позитивен на кокаин.

Според информациите на гореспоменатите медиуми, на совозачкото место бил Рашид Сакиќ, по кого, како што соопшти МВР, е распишана потрага. И двајцата се приведени за понатамошна обработка, а возачот на „голфот“ е осомничен за насилно возење и возење под дејство на наркотици.

Најстариот син на Синан бил уапсен од припадниците на полицијата во кантонот Сараево кон средината на јули, врз основа на претресот што го започна Србија под сомнение за грабеж.

Коронавирус