среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 152
home Познати

ТРАГИЧНИ ВЕСТИ: Почина легендарниот актер во својата куќа – семејството и пријателите неутешни

ТРАГИЧНИ ВЕСТИ: Почина легендарниот актер во својата куќа – семејството и пријателите неутешни

Познатиот француски актер Жан Пол Белмондо почина во понеделникот во својата куќа во Париз на 89-годишна возраст. Оваа вест ја објави неговиот адвокат за агенцијата АФП.

Белмондо стана познат по улогите во филмовите „Нов бран“ во 1960 -тите, а во 1970 -тите стана sвезда на акциони филмови. Тој беше најпознат по улогите во филмовите „До последниот здив“ (1960) и „Човекот од Рио“ (1964).

Откако доживеа мозочен удар во 2001 година, Белмондо престана да глуми, но се врати на сцената во 2008 година и глумеше во филмот на Френсис Хастер „Човекот и неговото куче“. Во 2015 година, тој објави дека се повлекува.