сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 93
home Познати

Тој е најплатениот актер на светот, а само лани заработил 124 милиони долари (ФОТО)

Тој е најплатениот актер на светот, а само лани заработил 124 милиони долари (ФОТО)

Кога станува збор за Холивуд и филмската индустрија тука е ранг листата за најплатени актери. Двејн Џонсон, попознат како „Карпа“ (The Rock), се наоѓа на 15-то место на листата на „Форбс“ за најплатени луѓе за 2018 година.

„Форбс“ објави дека 124 милиони долари кои ги заработил во 2018 година се навистина цифра која е достојна за восхит. Актерот на својот Инстаграм-профил ја споделил веста и ја искористил приликата да ја изрази својата благодарност за успехот и посветеноста на тешката работа.

Неговата присутност во медиумите во голем дел е и заслужна за тоа што тој заработува толку многу пари на блокбастерите кои ги снима, а во кои заработува и по 25 милиони долари од улога.

Покрај тоа, тој има седмоцифрена бројка следбеници на социјалните мрежи, па неговите објави не само што ги запознаваат фановите со неговата планови и работата туку претставуваат и одличен извор на заработувачка. Цифрата од 128 милиони долари е голема, но тоа е заработувачката само во 2018 година.

Во 2019 година го снимил филмот „Џуманџи“ и „Хобс и Шо“, а ќе глуми и во филмoт „Ballers“. Во оваа година досега заработил досега 89,4 милиони долари, а неговата вредност по 25 години долга кариера е проценета на околу 280 милиони долари, додека пак, неговата вредност на мрежата според пишувањето на „Форбс“ изнесува 165 милиони долари.

Покрај бројните филмски проекти што го очекуваат и неговите соработки со многу спонзорски куќи, актерот до крајот на годинава уште повеќе ќе го зголеми своето богатство, пишува „Менс хелт“. Почнал да вложува во бизнис, па така неодамна станал делумен сопственик на брендот „Вос вода“.

Најнови вести

Коронавирус