понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 85
home Познати

Тие се милијардери во сенка: Заработуваат многу пари, а јавноста ги знае само нивните иницијали

Тие се милијардери во сенка: Заработуваат многу пари, а јавноста ги знае само нивните иницијали

Семејството Ван дер Ворм е едно од најбогатите семејства во светот, кое својот живот го крие далеку од очите на јавноста. Тоа данско семејство изградило свое царство низ „Holland America Line”, линијата за крстарење која ја продале на фирмата „ Карнивал“ во 1988 година за тогаш неверојатни 625 милиони долари.

А, во 2019 година ќе заврши во плус од скоро 4 милијарди долари. Но, нејасно е каде точно ќе завршат тие пари.

-Семејството би можело да ги користи за исплата на дивидентата на десничарите, повторно вложување во нешто друо, пензии или дури филантропија – рекол за Блумберг аналитичарот Тијс Беркелдер. Иако „Бизнис инсајдер“ испратил писмо до семејното трговско друштво ХАЛ со прашање за работата и одредиштето на парите, неговите претставници одбиле да коментираат. Аналитичарите откриваат дека ХАЛ и Ван дер Ворм се необично таинствени околу својата работа, но и воопшто околу своето богатство и имот, па никогаш во јавност не ги кажуваат тие информации.

Она што е интересно дека ниту еден јавен документ не открива имиња на членови на семејството – туку исклучиво нивни иницијали. Единствена работа која во јавноста е позната за нивните финансии успеала да се дознае од документи кои дошле после „испливување на информации“ од адвокатска фирма во 2016 година.

Тогаш се откриле финансиите на 12 водечки земји, 128 политичари и 29 милијардери на листата на Форбс, објави Блумберг.

От тие информации се дозна дека ХАЛ имале свое седиште во Курасао, холандско-карипски остров познат по ниските каматни стапки поради што е попларен за богатите странци.

Коронавирус