понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 95
home Познати

Тажна вест: Почина Стен Ли, стрип авторот на легендарните херои на Марвел

Тажна вест: Почина Стен Ли, стрип авторот на легендарните херои на Марвел

Славниот стрип автор и коосновач на Марвел Комикс, Стен Ли, почина на 95-годишна возраст.

Стен Ли беше човекот кој ги создаваше легендарните карактери на Спајдермен, Икс Мен, Тор, Ајронмен, Црниот Пантер…

Тој, заедно со соработниците Џек Кирби и Стив Дитко целосно ја промени стрип индустријата со суперхероите, давајќи им комплексни емоционални животи покрај надчовечките способности.

Локални избори 2021