четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 162
home Познати

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Ѓорѓе Балашевиќ

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Ѓорѓе Балашевиќ кој беше хоспитализиран откако неговата состојба се влошила поради пневмонија, денеска почина.

Легендарниот 67- годишен Балашевиќ заврши во болница откако во последните десет дена се борел со пневмонија.

Инаку, Балашевиќ претрпе срцев удар пред две години, што ги загрижи и растажи неговите илјадници обожаватели, а потоа беше хоспитализиран во Институтот за кардиоваскуларни болести во Сремска Каменица откако му беа вградени стентови.

Балашевиќ беше пејач, кантавтор и глумец. Роден е 11 мај 1953 во Нови Сад. Има издадено повеќе албуми, глумел во неколку телевизиски серии за кои ја има напишано и музиката, а режираше и филм, кој го прикажуваше по концертите.

Од бракот со сопругата Оливера има три деца- Јована, Јелена и Алекса.

Коронавирус