вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 108
home Познати

ТАЖНА ВЕСТ: На 48 годишна возраст почина познатиот македонски музичар

ТАЖНА ВЕСТ: На 48 годишна возраст почина познатиот македонски музичар

По кратко боледување на 48 годишна возраст почина џез музичарот, трубач и професор по труба Александар Николовски.

-Александар Николовски работеше како наставник по труба во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, со голема љубов и посветеност кон инструментот и учениците, за да ги насочи и запознае со музиката и светот од другата страна на животот,поблескавата. Беше тивок и свој, без многу муабети, ишаретите ни ги кажуваше преку очите или гримаса и се беше јасно. Воглавно една добрица од човек,колегијален и секогаш спремен за убави нешта, се вели во дел од соопштението од колективот.

Александар Николовски свиреше со голем број џез и латино бендови. Настапуваше на голем број музички џез фестивали со разни музичари и музички формации. Тој потекнува од музичко семејство, чии родители Благоја и Марија Николовски беа познати и признати македонски музички уметници, а неговата сестра Сузана долгогодишен музички соработник во програмите и емисиите на МРТВ.

Еден од неговите последни настапи беше на минатогодишниот „Џез фестивал 2020“ во Куманово, од чиј извадок се простуваме од прерано згаснатиот живот на македонскиот музички уметник.

Најнови вести

Коронавирус