вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Познати

Стоја и сопругот приведени на граница: Им пронашле фалсификувани евра!

Стоја и сопругот приведени на граница: Им пронашле фалсификувани евра!

Пејачката Стоја Новаковиќ и нејзиниот сопруг Игор Јовановиќ биле приведени на границата меѓу Хрватска и Србија затоа што царинските службеници откриле фалсификувани банкноти во вредност од 7.000 евра, пишуваат српските медиуми.

– Овој човек, сопственик на клуб во Вировитица, со години ги изневеруваше луѓето, им даваше лажни банкноти и сите тоа го знаеја. Мислам дека дури и локалната полиција гледаше во неговите махинации, немам друго објаснување веднаш штом успеа да биде на слобода толку долго. Но, од друга страна, многу пејачи настапија со него без никакви проблеми. Честопати доаѓаа Сека Алексиќ, по што следуваа Сандра Африка, Раде Лацковиќ, Митар Мириќ, Индира Радиќ, Саша Матиќ. Сите беа задоволни од условите и надоместокот. Само Стоја Новаковиќ беше искрено иритирана – вели сведок, објаснувајќи дека пејачката наишла на сериозни проблеми со законот.

– Кога заврши нејзиниот настап, сопственикот на клубот го праша нејзиниот сопруг Игор колку им должи, на што тој одговори: „5.000 евра, по договор“. Овој рече: „Еве ви 7.000, таа го заслужи тоа“. Тие му се заблагодарија и заминаа. Но, кога пристигнале на границата, тие уредно пријавиле дека префрлаат и девизи, така што царината ги побарала банкнотите за преглед. Тие беа сомнителни за тоа како изгледаа, па направија темелна проверка. Тие брзо откриле дека сите белешки се лажни – вели тој.

Стоја и Игор веднаш биле однесени во граничната полиција Илок, каде биле сослушани.

– Тие се заколнаа дека немаат идеја дека парите се лажни. На инспекторот му било кажано името и адресата на сопственикот на дискотеката и му било наредено притвор. За време на неговото апсење, во неговите простории е пронајдена машина за правење банкноти, што му било доволно да заврши зад решетки. Стоја и нејзиниот сопруг беа ослободени по три и полчасовно сослушување, но мораа да платат казна од 1.500 евра за „економскиот прекршок“, соопшти судот. Тие не се побунија, платија за што поскоро да ја напуштат Хрватска – заклучи изворот.

Сопругот на Стоја Игор не сакал да признае дека доживеале таква непријатност.
– За жал, некој ве излажал. Некој има голема имагинација “, кажал за српскиот медиум сопругот на Стоја.

Коронавирус