вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 43
home Познати

Српскиот актер кој почина вчера боледувал од оваа болест- ова се симптомите

Српскиот актер кој почина вчера боледувал од оваа болест- ова се симптомите

Актерот Игор Первиќ почина вчера утрината во својот дом, а како причина се наведува тешка болест со која се борел изминативе години.

Игор боледувал од карцином на црниот дроб, поради кој поминал и низ хируршка интервенција. Интервенцијата поминала успешно, но болеста сепак победила.

Во голем број случаи, ракот на црниот дроб не се покажува се до последниот стадиум. Обрнете внимание ако забележите еден од овие невообичаени симптоми:

-губење тежина

-губење апетит

-чувство на надуеност во стомакот после мал оброк

-мачнина или повраќање

-зголемен црн дроб, чувство како маса под ребрата од десната страна

-зголемена слезина, чувство како маса под ребрата од левата страна

-болка во стомакот од десна страна

-отекување или собирање течности во стомакот

-чешање

-жолта боја на очите или кожата

Коронавирус