вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 110
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Познати

Српска јавност гневна на Дарко Лазиќ, бараат пејачот да заврши во затвор

Српска јавност гневна на Дарко Лазиќ, бараат пејачот да заврши во затвор

Веста дека пејачот Дарко Лазиќ бил фатен во автомобил со пријателите за време на полицискиот час, предизвика голема огорченост кај луѓето, кои повикуваат победникот на „Ѕвездите на Гранд “ да биде казнет најстрого.

Имено, како што пишуваат српските медиуми, голем број луѓе оставаат коментари на социјалните мрежи затоа што веруваат дека фолклорот ја поминал секоја мерка.

– Во затвор без судење! И каде е затворот за некој толку арогантен да вози без возачка дозвола? Дали еднаш ќе оди во затвор? Ова е страшно, какви казни, домашен притвор и повеќе? Веднаш затвор, како и секој друг што не ја почитува државата! Што друго треба да направи овој човек за да се стави заклучен? Непослушен и дрзок, оди во затвор! – се само некои од коментарите, пишуваат српските медиуми.

Потсетување, пејачот Дарко Лазиќ наводно бил фатен пред три дена во автомобил со пријателите за време на полицискиот час, па полицијата на лице место му напишала парична казна од 80.000 динари. Тој и двајца пријатели биле во автомобил во околината на Шабац кога полицајците ги запреле во вечерните часови и биле казнети на лице место за кршење на полицискиот час наметнат од светската пандемија на корона. Автомобилот не го управувал Дарко Лазиќ, туку неговиот пријател.

Пејачот, меѓутоа, негираше дека тоа се случило.

– Прво, би сакал да кажам дека не возам. За среќа, секогаш има мој пријател и возач кој ме вози додека немам дозвола. Второ, јас го почитувам полицискиот час и сите мерки преземени од нашата влада. За мене е многу важно да дадам добар пример во ова тешко време за луѓето кои ме сакаат. Дома сум со семејството во селото. Излегуваме само за потребната храна, ги миеме рацете, носиме маска, аплаудираме на сите доктори. Искрено, дезинформацијата како оваа не ме погодува, бидејќи е време кога кружат дезинформации што можат да го загрозат здравјето на луѓето, а оваа лага за мене барем не е опасна – тврди Дарко.

Коронавирус