понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 112
home Познати

Срцето им се распарчи на целата естрада на денешниот ден- македонскиот пејач замина тивко во ноќта, гитарата му беше најголема љубов

Срцето им се распарчи на целата естрада на денешниот ден- македонскиот пејач замина тивко во ноќта, гитарата му беше најголема љубов

Денеска се навршуваат точно осум години откако почина Душан Љубисављевиќ- Дуле, пејачот на познатото дуо Дуле и Коки.

Тој 23 септември во 2013 година, луѓето беа во шок кога медиумите објавија дека не напушти фронтменот од дуото виолина и гитара.

Дуле беше омилен кај колегите, пријателите, кај народот.

Ако популарноста се мери по посетеноста на настапите на Дуле и Коки, тој беше ѕвезда, но остана скромното момче од Штип, неговиот град, во кој заедно со Коки на „Макфест“ во 1996, победија со песната „Виолина и гитара.“

Тој позади себе со животот ја остави неговата сопруга Љупка Настовска со која подолго време бил во врска. Во овој брак тој ја прифатил и нејзината 5 годишна ќерка.

Најнови вести

Коронавирус