вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 154
home Познати

„СРЦЕ ИМАМ ТЕКСТ ЗА ТЕБЕ“ Северина со емотивно видео се прости од Туцаковиќ

„СРЦЕ ИМАМ ТЕКСТ ЗА ТЕБЕ“ Северина со емотивно видео се прости од Туцаковиќ

Хрватската пејачка Северина се прости од Марина Туцаковиќ со емотивна објава на Инстаграм.

„Никој не знаеше да ги сокрие солзите како Марина … Сите ги истури во стихови, во текстови што никој не ги напиша како неа; таа беше писмена и музичарка, затоа нејзините текстови органски се држеа до песните. Затоа таа беше најдобра. Најмалку 50 % од песните што ги слушате ги напишала … Таа ги опфаќаше сите теми за женски и машки емоции. Пишуваше за многу изведувачи. Имав среќа затоа што таа пишуваше и за мене … „Душо, имам текстови за тебе … И испрати ми го испрати „Во право си “…„ Триесетти “… Но, јас ќе ја паметам од радост, таа ме убеди на „Силикони“, ние умиравме од смеа на текстот, на нејзиниот текст, бидејќи ако некој беше смешен, тоа беше таа. Бевме „наши“, а таа знаеше како да ги маѓепса луѓето со својата неверојатна луцидност и духовитост … Во својата борба за преживување, дури и пред некој ден, таа ме праша како сум“, напиша Северина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Severina (@severina)

„Добро е, Маки … Ако не те стават во учебници, ќе му ги пуштам твоите песните … Добро сме, Маки … Како си ти?“

„Па еве, што знам, час добро, час лошо, но туркам некако…“

Таа оди, горе, мирна, оди нагоре … ја турка … една и единствената Марина … Имаше очи во боја на вени, боја на вени, боја на Дунав …“, се сеќава Северина и ја цитираше авторката.

„За еден ден се раѓаш, умираш, се заљубуваш, запознаваш личност која ти го менува животот, за еден ден сѐ се случува …“, се сеќава таа на цитатот на Марина.

„Се сеќавам на неа вака…“, додаде таа на снимката од една вечера каде Марина и таа се смееја. Истата снимка беше прикажана во документарниот филм „Кога ќе се претворам во Северина“.

Марина Туцаковиќ почина на 68-годишна возраст по долга борба со ракот, а во последните денови од нејзиниот живот беше откриено дека е позитивна на коронавирусот.

Локални избори 2021