четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 103
home Познати

Сите се прашуваат зошто се венчаа во четврток, еве зошто младенците се одлучија баш за овој ден

Сите се прашуваат зошто се венчаа во четврток, еве зошто младенците се одлучија баш за овој ден

Јавноста по социјалните мрежи почна да прашува зошто Александа и Филип се одличиле да се венчаат токму во четврток.

Според српските обичаи, четврток е најповолен ден за венчавка и младенците токму поради тоа се одлучиле да го кажат своето судбоносно „ДА“ токму на овој ден.

Четврток е окарактеризиран како ден за поволност во се, па дури и во започнување на нова работа, бизнис, па и влегување во брачен живот. Причината е владеењето на Јуптер, пишуваат српските медиуми. Четврток значи, сигурност, напредок, среќа, па затоа не е ни чудо што токму овој ден е избран за денот на големата венчавка.

Qatar 2022