понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 152
home Познати

Сите мислеа дека го заборавил: Еве што му остави Шабан во наследство на својот вонбрачен син за кого најзаслужна е неговата маќеа

Сите мислеа дека го заборавил: Еве што му остави Шабан во наследство на својот вонбрачен син за кого најзаслужна е неговата маќеа

Сопругата на Шабан Шаулиќ, Гордана Шаулиќ сакала да го посвои вонбрачниот си Роберт, но таквата понуда ја одбила неговата мајка Невенка Нена Продановиќ.

Наместо тоа, таа од семејството Шаулиќ побарала 100.000 марки за да изгради куќа во близина на Зрењанин.

-Нена не сакаше да дозволи да нејзиниот син живее со семејството Шаулиќ, туку побарала да им изградат куќа. Тоа се случуваше далечната 1978 година, Шабан и Гордана и дадоа околу 100.000 марки за изградба на куќа, а после тоа плаќале и алиментација за Роберт се до 18 години, тврди соговорникот, единствениот сведок од тоа време Хасан Дудуќ, бртучед на Шабан од тетка.

-Точно е, лично Гордана и ги даде парите на Нена за да изгради куќа за себе и за детето, тоа беше во 70сетите години. Јас за тоа се знам, и треба вистината да се говори. Гледам сега се пишува се, како Гордана нему дозволила на Шабан да биде во контакт со неговиот син, а тоа се лаги и измислици. Шабан можеше да го види синот кога и да посака, притоа додавајќи дека наскоро и тој ќе се види со Роберт.

-На погребот ми кажа дека многу му е тешко поради с*ртта на Шабан, плачеше. Треба наскоро да се слушнам и видам со него па убаво да си позборуваме. Многу тешко ми падна кога ми рече „Стрико, ќе влезам во капелата да им изразам сочувство на Гордана, брат ,и и сестрите“, Роберт е многу добар дечко, заклучува Дудиќ.

Вдовицата Гордана Шаулиќ инаку доби решение за пензијата која ќе ја прима во иднина, а која ја наследи сопруг.

Како што дознава српски „ВИП“ од извор близок до семејството, Шаулиќ неколку децении плаќал придонеси во Австрија врз основа на што неговата сопруга ќе добива пензија од 3.600 евра месечно.

„Шабан повеќе од 30 години плаќаше данок во Австрија поради што стекна австриска пензија. За жал, не стаса да ужива во неа затоа што прерано замина, но затоа неа ја наследи Гоца“, рекол извор близок до семејството и додал дека тој износ не може да се спореди со примањата кои ги имал Шабан додека настапувал.

„Шабан месечно заработуваше хонорари со кои ретко кој пејач може да се пофали, а така беше буквално од почетокот на неговата кариера. Беше еден од омилените пејачи на ромските веселби, а за неколку часа пеење на свадбите добиваше хонорар и до 15 илјади евра“, завршил изворот.

Најнови вести

Коронавирус