понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 94
home Познати

Сите ја почитуваа: Почина познатата српска пејачка на народна музика

Сите ја почитуваа: Почина познатата српска пејачка на народна музика

Српската пејачка на народна музика, Мира Васиљевиќ, почина вчера во Белград по долго и тешко боледување.

84-годишната Мира беше музички бисер во Србија и основач на женско-вокалниот ансамбл „Ѓердан”.

Инаку, кариерата ја започнала во далечната 1961-ва година, а за својата работа и песни има добиено многу награди и признанија.

Има добиено и награда за животно дело.

Најнови вести

Коронавирус