вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 92
home Познати

Синот на Пабло Ескобар со шокантна изјава за Френк Синатра

Синот на Пабло Ескобар со шокантна изјава за Френк Синатра

Синот на Пабло Ескобар тврди дека пејачот и глумец Френк Синатра бил „негов човек во Мајами”, т.е. таму препродавал кокаин.

Ескобар, кој е роден во Колумбија, се уфрлил во картел уште во 1970-те, а по смртта на водачот Фабио Рестреп, момчето ја презема контролата и почнува со масовна експанзија на бизнисот  со дрога. Во исто време во својот крај се однесувал како Робин Худ, па многумина и го обожавале поради хуманитарните проекти што ги финансирал.

Синот на легендарниот криминалец, архитектот Себастијан Марокин тврди дека еден од неговите соработници бил и легендарниот Синатра. – Тој сесрдно му помагаше на Ескобар да заработува околу 420 милиони долари неделно… Беше подобар препродавач, отколку пејач, вели Марокин.

И братот на Пабло, Роберто Ескобар ги потврдува овие наводи во својата книга, раскажувајќи како се почнало со тоа што Синатра се понудил да му го покаже Лас Вегас од хеликоптер.

Синатра почина 1998 година. Ова не е првпат тој да се поврзува со мафијата. ФБИ има цело досие за тоа со кого се бил поврзан во американското подземје, особено во Филаделфија и Детроит.

Гласините говорат и дека лик од филмот „Кум” е заснован на Синатра и тоа како тој ја добил улогата во „Одовде до вечноста” за којашто тој 1954 година беше награден и со Оскар. Токму затоа Синатра го мразел филмот „Кум“ и бил во постојан конфликт со режисерот Френсис Форд Копола. (МИА)

Најнови вести

Коронавирус