вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 142
home Познати

Силуваната Милена со нова потресна исповед: МОЈОТ СВЕТ СЕ СРУШИ!

Силуваната Милена со нова потресна исповед: МОЈОТ СВЕТ СЕ СРУШИ!

Во новата исповед за рускиот магазин „Татлер“, младата српска актерка Милена Радуловиќ која ја шокираше јавноста, раскажа нови детали за тортурата што ја доживеала.

Радуловиќ неодамна откри дека била силувана од познатиот учител по глума Мирослав Мика Алексиќ, а многу девојки и жени, жртви на сексуално насилство, ѝ се благодарни што јавно го крена гласот против насилникот.

-Алексиќ е многу познат и успешен учител кој основал училиште за глума во кое децата го учат занаетот од 5 до 18 години. Многу успешни актери во нашата земја учеа со него. Во Србија се смета за многу престижно ако тој однесе дете во своето училиште- спроведува големи аудиции, каде избира од пет до седум најталентирани од огромен број деца. Училиштето кое постои 40 години работеше со ист успех цело ова време, вели Милена и додава:

„Одев во училиштето од единаесет до осумнаесет години. За жал, во последната година од школувањето, доживеав сексуално вознемирување и заведување. Ова беше навистина застрашувачко. Додека не се појавија следните девојки, бев сигурна дека ова е само моја приказна, мислев дека сум толку сама“.

Истакна дека Мика се однесувал кон учениците како татко, а дека еден случај ѝ дал „ветер во грбот“ кога станува збор за судската борба со Алексиќ.

-Се срамав од себе. Се мразев себе си во овој период. Тој беше манипулатор кој градеше односи со своите студенти од позиција на татко, неоспорен авторитет. Пред две години се појави девојче родено 2000 година, таа беше во многу лоша состојба. За мене, таа стана мотивација да го запрам сето ова. Но, бев заробена, не успеав да ги натерам другите девојки да раскажат за сето тоа. Тие, вклучувајќи ме и мене, не веруваа во судот, во бирократијата, сметаа дека сето ова ќе трае многу години. Покрај тоа, се срамевме и не можевме да им кажеме на родителите што се случило. Улогата на сите овие девојки е многу важна. Како да докажете приказна што се случила пред осум, шест, пет години? Тоа е докажано само ако некое лице ги продолжи своите дела и ги изврши според еден метод. И кога започнавме истрага со полицијата, се покажа дека има и други жртви постари од нас. Тој имаше цел систем кој сè уште работи- неговата последна жртва е родена во 2004 година. И само на крајот од судењето ќе можеме да разбереме колку траело сето тоа и да откриеме приближен број на жртви. Се разбира, не секој ќе оди во полиција. Нема да добиеме слика, туку само цртеж на овој монструозен процес, кој овој човек го спакува во најдоброто елитно детско училиште за драмски уметности- работејќи 40 години, додаде Милена.

Силуваната Милена објасни зошто чекала осум години да проговори за злоупотребата.

-Зборував со моето семејство за тоа што се случи неодамна во 2020 година, кога и самата собрав сили. Пред тоа, едноставно се обидов да не се сеќавам што се случи само за да можам да го завршам училиштето. Неколку пати сакав да го напуштам училиштето, имав мисли дека не треба да се занимавам со глума. Но, имав среќа, започнав да работам веднаш по училиштето. Се случија првите успеси за кои сонував. Но, сфатив дека дури и ова не може да ме направи среќна. Траумата ме мачеше неколку години. Потоа започнав да разговарам со пријателите и психологот кои многу ми помогнаа да ги средам чувствата на срам, вина, одговорност, самодоверба. Кога го решив овој проблем со себе, продолжив да живеам. И тогаш веќе имаше успешни проекти во Русија, почнав да зборувам руски и се развиваше мојата кариера во Србија. И јас бев навистина среќна. Почнав да се чувствувам подобро кога започнав да работам во Русија- благодарение на фактот што направив нешто за себе, далеку од сето ова. Отсекогаш имав чувство дека секој знаеше дека нешто не е во ред со мене, но во Русија не беше така. Но, оваа работа на мене ме натера да сфатам дека морам да ја запрам оваа личност, рече таа и додаде:

„Го обожавав ова училиште, сите мои најдобри пријатели учеа таму, контактиравме 10-15 години. Ова беше моето второ семејство. Беше прекрасна атмосфера во која сите си ја кажуваа вистината, немаше лажни улоги, како што често се случува во училиштата. И сè што се случи стана неверојатно искуство во негативна смисла. Мојот свет се сруши“.

ЕУРО 2020

Македонија