вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 47
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Познати

Северина заразена со коронавирус: „Денеска добив позитивен резултат“

Северина заразена со коронавирус: „Денеска добив позитивен резултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и дека за корона е тестиран и нејзиниот син Александар, кој добил негативен резултат. Таа му го предаде својот син на неговиот татко за да се само-изолира со него.

„Иако немам никакви симптоми, денес добив потврда дека сум позитивен за КОВИД 19, додека тестот на мојот син е негативен.

Веднаш утрово, по контакт со епидемиологот, ги преземав сите мерки, веднаш го известив таткото на детето и во договор со него, му го предадов два дена пред назначениот датум, за да спроведам самоизолација.

Заради заедничка заштита на приватноста и избегнување на стигматизирање на детето, го прашав и таткото за дискреција. Сепак, 20 минути откако таткото го презеде детето, во српските медиуми се појавија вести дека сум заразена поради „забавување во Далмација со детето“.

 

View this post on Instagram

 

Premda nemam nikakve simptome, danas sam dobila potvrdu da sam pozitivna na COVID 19, dok je test moga sina negativan. Odmah jutros, nakon kontakta s epidemiologom, poduzela sam sve mjere, promptno izvijestila oca djeteta te u dogovori s ocem predala ga dva dana prije određenog termina, da samoizolaciju provede s njim, bez obzira na negativan test. Kako bismo zajednički zaštitili privatnost i izbjegli stigmatizaciju djeteta, ujedno sam zamolila oca za diskreciju. Međutim, 20 minuta nakon što je otac preuzeo dijete, u srbijanskim se medijima pojavila vijest da sam zaražena ‘partijajući po Dalmaciji s djetetom’. Dakle, da, imam pozitivan test, nemam simptome, zarazila sam se od bliske osobe, vjerojatno po povratku u Zagreb, a ne tijekom ljetovanja u Dalmaciji. Budući je ta osoba jučer dobila pozitivan test, odmah smo sin i ja išli na ponovno testiranje, jer je naš prvi nalaz bio za oboje negativan. Apeliram na medije, posebno u Srbiji, da se suzdrže od objava neistinitih, neprovjerenih, odnosno izmišljenih informacija.

A post shared by Severina (@severina) on