среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Познати

Северина со песна и потресен статус се прости од Рајко Дујмиќ: „Ми недостигаш до болка…“ (ВИДЕО)

Северина со песна и потресен статус се прости од Рајко Дујмиќ: „Ми недостигаш до болка…“ (ВИДЕО)

Веста за смртта на Рајко Дујмиќ, некогашниот лидер на легендарните „Нови фосили“ не само што го потресе регионот, туку и ја растажи целата естрада, особено оние од еснафот, кои во Хрватска лично го познаваа и му беа блиски.

Една од нив, која кариерата ја започнала токму со првата своја испеана песна од „Нови фосили“ и тоа онаа, која токму Рајко ја пее, е хрватската поп дива Северина. Севе не можејќи да ја сокрие тагата за прерано заминатиот пријател и колега, токму со таа песна, со „Милена“ се прости од Рајко Дујмиќ, па во својата објава на Инстаграм покрај споделеното видео, напиша:

 

View this post on Instagram

 

S 9 godina sestra me dovela za ruku u ‘Mozaik’ na audiciju za takmičenje “Djeca pjevaju.” Kad je došao moj red, ušla sam i rekla da želim pjevati pjesmu ”Moja Milena” od Novih fosila. Remi Kazinoti, tad tek sa završenom akademijom, mi je rekao: “Ne možeš, mala, tu pjesmu pjeva muškarac…” Rekla sam: “Ili tu ili ništa.” On je rekao: “Onda ništa.” I ja sam se uputila prema vratima. Moja sestra me nagovarala da pjevam neku drugu pjesmu. Nisam htjela i već sam se uhvatila za kvaku, kad se iz jednog kantuna digla jedna gospođa i rekla: “Slušaj, Remi, pusti ovu malu da piva šta oće.” To je bila Lepa Smoje. Takmičenje je bilo u splitskom HNK-u. Pobijedila sam… Rajka sam srela slučajno prije dva tjedna, izgrlili smo se i skoro zaplakali, nisam ga vidjela dugo. On je jedan od najvećih kompozitora s ovih prostora ikada. Jednom me nazvao i rekao da ima pjesmu ‘Nedostaješ mi’ za mene, ali da želi da je otpjevam u studiju nakon koncerta u 2h ujutro, umornog glasa. Pjevala sam spavajući i molila ga da snimam sutra. “Neee, ovo je to, ovo mi je trebalo” – kaže i sjedne u 5h ujutro za klavir u studiju i odsvira solo u toj pjesmi. Dok sam ga gledala kako svira i sklada u isto vrijeme, bila sam presretna, jer je on napisao glazbu za “Moju Milenu”… Da je živio u nekoj drugoj zemlji, dobio bi sve počasti, jer je svojim pjesmama bio u našim životima. Nedostaješ mi, Rajko… Nedostaješ generacijama koje su rasle uz Nove fosile. “Nedostaješ mi do bola…” Volimo te svi ❤️❤️❤️❤️ Počivao u svojim pjesmama… #volimstosevolimo #ljubavseljubavljuvraca #severina

A post shared by Severina (@severina) on

„На 9-годишна возраст, сестра ми ме зеде за рака и ме однесе во „Мозаик“ на аудиција на натпреварот „Децата пеат“. Кога дојде ред на мене, влегов и реков дека сакам да ја пеам песната „Моја Милена“ од Нови фосили. Реми Казиноти, кој тогаш штотуку дипломираше на академијата, ми рече: „Не можете, бејби, таа песна ја пее маж…“ Реков: „Или таа или ништо“. Тој рече: “Тогаш ништо”. Се упатив кон вратата. Сестра ми ме убедуваше да пеам друга песна. Не сакав и веќе се фатив кваката, кога една дама стана и му рече: „Слушај, Реми, остави ја оваа малечка да пее што сака“. Тоа беше Лепа Смоје.
Натпреварот се одржа во Сплитскиот ХНК.
Јас победив …

Го сретнав Рајко случајно пред две недели, се гушнавме и речиси се расплакавме, не го имав видено долго време.
Тој е еден од најголемите композитори во оваа област досега.
Ми се јави еднаш и рече дека ја има песната „Ми недостасуваш“ за мене, но сакаше да ја пеам во студиото по концертот во 2 часот, со уморен глас.
Јас заспав и го молев утре да снима. „Не, ова е, ми требаше ова“ – вели тој и седнува во 5 часот наутро зад пијаното во студиото и свири соло во таа песна. Бидејќи го гледав како свири и компонира истовремено, бев пресреќен затоа што тој ја напиша музиката за „Моја Милена“ … Да живееше во друга земја, ќе ги примеше сите почести, затоа што со неговите песни беше во нашите животи .
Ми недостигаш, Рајко …
Ми недостасуваат генерациите што пораснаа со Нови фосили.
„Ми недостигаш до болка…“

Сите те сакаме,
Почивај во своите песни …