вторник, 23. јули 2019. Вести денес: 87
home Познати

Семејно насилство причина за разводот на Елена Велеска: Сметав дека проблемот може да се реши, но стана неподносливо

Семејно насилство причина за разводот на Елена Велеска: Сметав дека проблемот може да се реши, но стана неподносливо

Фолк пејачката Елена Велевска по десет години брак се разведува од сопругот Марјан, со кого има три малолетни деца. Прилепчанката, која откако стапи во брак со Марјан се пресели во неговиот роден Охрид, со отворено писмо до јавноста ги открива причините за разводот.

„Деновиве моето име можевте да го прочитате на многу медиуми. Некаде во позитивна конотација, а некаде со изнесени лаги и невистини за мојот живот. За да нема забуни, иако не сум човек кој би си го “распослал” приватниот живот во јавноста,би сакала да ставам крај на сите чаршиски муабети. Да, вистина е дека решив да покренам бракоразводна парница.
Како и секоја жена посакував и сметав дека секој брачен проблем може да се реши, но со текот на годините семејното насилство стануваше неподносливо. Затоа, пред се највеќе за моите дечиња е крајно време да ставам крај.

Со ова би сакала оваа тема да биде затворена. Има толку многу убави работи за кои можеме да зборуваме- за мојата кариера, за моите меѓународни успеси, за македонската песна чиј амбасадор сум во странство. За моите три прекрасно воспитани деца со кои најмногу од се се гордеам…

Животот за нас оди понатаму.

Ви благодарам на разбирањето и поддршката.“