недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Познати

Секоја приказна има втора страна: Се огласи сопругот на Тања Савиќ, еве зошто ги однел децата во Австралија

Секоја приказна има втора страна: Се огласи сопругот на Тања Савиќ, еве зошто ги однел децата во Австралија

Тања Савиќ минува низ тешка животна драма откако нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ ги однесе нивните синови во Австралија, додека таа се обидува на секој начин да ги контактира и слушне.
Како што објасни пејачката претходно, Душан на почетокот на март ги однесе своите двајца малолетни синови од Србија во Австралија, без нејзина согласност.

И додека Тања се обидува да ја објасни семејната состојба во јавноста, таткото на децата неодамна се огласи пред медиумите.

Во кратката изјава за списанието „Стар“ од Земјата на кенгурите, тој рече дека ја следи состојбата во Србија, но дека не е време да се огласи за обвинувањата дека ги киднапирал децата од Тања.

-Сум видел секакви приказни кои кружат низ српските медиуми, но не само тоа. Сè уште нема потреба да се даваат изјави и да се прават јавни соопштенија. Треба ли да објаснам дека ги однесов децата во Австралија за да ги спасам од короната? И фактот дека мојата сопругата не сакаше да дојде со нас, но можеше, рече Душан.

Во интервјуата што ги даде за медиумите, Тања во неколку наврати објасни низ што поминува, а приказната за неа и Душан засега не се совпаѓа.

-Луѓето мислат дека јас дадов согласност и сега ги барам децата назад. Навистина не е така. Тој буквално ги киднапираше моите деца. Бев со мајка ми и татко ми во Радинац кога се скаравме, и во една прилика ќе кажам зошто. Тој го стори тоа претходно. пред неколку години, но потоа тргнав по нив, рече Тања порано и додаде:

“Ми ги зеде сите пари. Не се грижи само за децата, тој го стори тоа точно како што беше планирано. Не смееше да префрли преку 10.000 евра преку границата. Собрав за недвижен имот, бидејќи секогаш плаќав кирија. Тој не сакаше да купи ништо. Знам дека купил бизнис-карта за 20.000 евра, моја, секако. Постои опција дека купил билет за 5.000 евра, дека тој кажал „мама не може да патува, таа има настинка“ и дека го пуштија. Тој потроши толку многу пари “Тој беше толку бездушен … Тој знае дека не работам. Ги пренесе парите во куферот. Знаете дека не можете да ги носите тие пари од Србија? Но, тој не ги заработи” изјави претходно Тања, но се уште не се огласи по изјавата на Душан.

Локални избори 2021