петок, 29. јули 2022. Вести денес: 45
home Познати

Сега се среќни на небото- ова е третата сопруга на легендарниот актер која му починала на раце од пеколната болест (ФОТО)

Сега се среќни на небото- ова е третата сопруга на легендарниот актер која му починала на раце од пеколната болест (ФОТО)

Цел регион се потресе на веста дека легендарниот актер Мустафа Надарелич починал после долга борба со тешка болест во 77. година.

Инаку тој во 2012 година ја загубил својата сопруга и голема љубов Славица Радовиќ.

– Грижете се за мојот Мујо – рекла сценографката и костимографката Славица Радовиќ-Надарелиќ во последниот разговор со пријателките. Тие ја посетувале во нејзиниот стан во Љубљана, во кој починала 7, јуни 2012 година.

Повеќе од десет години храбро се борела со рак на дојка. После успешни терапии, болеста повторно се вратила. Голема подршка и бил нејзиниот Мустафа. До последен момент бил со неа, а му починала на рацете.

Ја запознал во зрели години, кога веќе зад себе имал два брака и три деца, ќерките Наѓа и Нана и синот Аша.

Во Славица пронашол сродна душа. Талентирана и смирена, префинета и убава жена била животна љубов на загребскиот првак во ХНК и омилени телевизиски…

За приватниот живот ретко зборувал, но кога за тоа ќе прозборел, тогаш истакнувал дека Славица целосно го обземала. Заедно поминале две децении, а се венчале 1992 година, на интимна церемонија. Одлучиле да се венчаат, кое е круна на секоја љубов, кога и двајцата знаеле дека се ближи нивната физичка разделба.

Тие двајца живееле на релација Љубљана и Сараево, каде што Надарелиќ ја снимал хит серијата „Луд, збунет паметен“, во која го играл ликот на Изет Фазлиновиќ.

– Го повикав да му изразам сочуство, а на крај тој мене ме тешеше. Не сакаше никого на последно испраќање. Од Славица сакаше да се прости на свој начин, онака како што тие двајцата живееле – рекол филмскиот режисерот Арсен А. Остојиќ, каде што во филмот „Халимин пут“ Надарелиќ одиграл една од главните улогу, пишува Аваз.

Коронавирус