понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Познати

Се сеќавате на Марија од „Жикина Династија“- нејзиниот живот крие тажна приказна

Се сеќавате на Марија од „Жикина Династија“- нејзиниот живот крие тажна приказна

Српската актерка Риалда Кадриќ, најпозната по ликот на Марија во „Жикина династија“ сподели со јавноста шокантната исповед дека за време на војната што избувна во Југославија во раните деведесетти години, ненадејно починала нејзината мајка.

„Бев во Лондон на усовршување на јазикот. Тој 16-ти јануари 1991 година, кога војната започна, мајка ми ненадејно почина на улиците на Белград. Седев во стан во Лондон, гледав вести, за почетокот на војната, кога ме застекна оваа вест. Аеродромот беше затворен и немав начин да се вратам дома. Бев многу поврзана со мојата мајка, а неа ја немаше. Војната во поранешна Југославија се ширеше низ целата земја. Решив да се вратам во Лондон, и да започнам нов живот “, изјави таа, која и по толку години не ја преболила смртта на нејзината мајка.

Риалда изјави дека ликот на Марија за прв пат го игра кога имала само 13 години и истакна дека првиот бакнеж во животот е токму во овој легендарен филм.

Најнови вести

Коронавирус