петок, 14. август 2020. Вести денес: 140
home Познати

Се сеќава цел регион на неа: Вака денес изгледа пејачката која и ја донесе првата и последна победа на Евровизија на Југославија (ФОТО)

Се сеќава цел регион на неа: Вака денес изгледа пејачката која и ја донесе првата и последна победа на Евровизија на Југославија (ФОТО)

Некогашната претставничка на Евровизија од 1989-та година која воедно е и победничка истата година Емилија Кокиќ со групата „Рива“  и ја донесе првата и единствена победа на Југославија.

Со песната „Rock Me Baby“, Југославија доминираше во Европа, а по победата таа беше миленичка на народот ширум целиот регион.

Емилија денес има 50 години и се појави како гостинка во второто полуфинале на Беовизија каде ја испеа победничката песна од пред 30-тина години.

Коронавирус