сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 66
home Познати

Се обложил со родителите дека на 18 години ќе стане милионер, што мислите, дали успеал?

Се обложил со родителите дека на 18 години ќе стане милионер, што мислите, дали успеал?

Тогаш, едно 11-годишното момче сфати дека не сака повеќе да оди на училиште затоа што не ги сакаше часовите и професорите. Порано имал оценки тројки , а деновите ги минувал играјќи игри. Измачуван бил од лошите прогнози на наставниците кои му велеле дека нема да направи ништо добро во животот.

И тогаш тој решил да оди по друг пат. Им рекол на родителите, инаку доктори по електроника и физика, дека сака да се откаже од училиште, што за нив не доаѓало во предвид. Потоа Ерик направил кладба со своите родители дека нема да се врати на училишната клупа ако стане милионер до 18-годишна возраст.

– Направив облог со моите родители дека до моите 18 години ќе станам милионер. И тоа е она што го постигнав – вели еден од најмладите милионери.

Првичниот капитал – илјада долари што ги добил од неговата баба – тој ги инвестираше во криптоцентрална биткоин, чија вредност во тоа време беше само десет долари. Поради брзиот пораст на вредноста на оваа виртуелна валута во 2017 година, неговата инвестиција надмина четири милиони долари.

Разочаран од образовниот систем, во 2015 година отвори интернет страница на која студентите можат да најдат професори што презентираат училишен материјал на забавен и ангажиран начин, кој подоцна го продаде за 300 биткоини.

Тој е познат и по објавувањето на провокативни фотографии на социјалните мрежи, како онаа каде што лежи на пари, со коментар дека готовина е безвредна во споредба со биткоин.

Денес тој живее во неговиот стан во Силиконската долина во Калифорнија, а на прашањето дали жали што испуштил да оди училиште, секогаш одговара на истото: „Не“.

– Сè уште мислам дека многу повеќе може да се научат преку Интернет. Сè што ви треба е компјутер и добра волја “, рече Финман.

 

Најнови вести

Коронавирус