недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 54
home Познати

Саша Ковачевиќ во Причеп ги обедини сите хумани срца (ВИДЕО)

Саша Ковачевиќ во Причеп ги обедини сите хумани срца (ВИДЕО)

Во саботата во Универзалната сала во Прилеп се одржа голем хуманитарен концерт, на кој собраните средства ќе бидат наменети за Дејан Најдоски од Прилеп и Мартин Стојаноски од струшкото село Дрслајца.

На концертот свој настап имаа Зоран Илиев, Елена Јовческа, Дикато Бенд и мега полуларната балканска ѕвезда Саша Ковачевиќ.

Универзалната сала во Прилеп беше исполнета до последно место, а прилепчани уште еднаш покажаа дека кога се работи за хуманост и подавање рака се секогаш први.

Инаку, Дејан Најдоски од Прилеп боледува од аутизам. За подобрување на неговата состојба беше потребно да замине на лекување и третман со матични клетки во болница во Турција.

Сумата која беше потребна беа 54.000 евра, а досега Дејан успешно помина два третмани со матични клетки. За подобрување на неговата состојба потребни се нови два зафати со матични клетки.

Мартин (22) е од струшкото село Дрслајца. Тој во тешка сообраќајна нecреќа се здоби со тешки телесни повpеди и сега е во инвaлидcка количка. Станува збор за момче кое е фудбалски голман и одличен свирач на хармоника. Средствата се потребни за лeкување во Москва, Русија.

Коронавирус