четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 131
home Познати

Роналдо под истрага: Со Георгина го прекришиле здравствениот ковид протокол

Роналдо под истрага: Со Георгина го прекришиле здравствениот ковид протокол

Италијанската полиција истражува потенцијално кршење на здравствените ковид протоколи од страна на напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој наводно патувал во ризичниот регион Вале д’Аоста, на североистокот на Италија.

Локалната полиција, како што јави италијанската агенција АНСА; потврди дека во тек е истрага за дводневниот престој на Роналдо и неговата девојка Георгина Родригез, во вторникот и средата, во алпското гратче Курмајер.

Како доказ се наведуваат видеоснимки на социјалните мрежи на кои се гледа како Роналдо и Георгина седат на моторни санки, прославувајќи го 27. роденден на Родригез.

Во Италија на сила е забрана за патување во регионите кои се во „портокалова зона“ поради епидемијата на коронавирус, што ги вклучува и областите Пиемонт и Вале д’Аоста.

Доколку се докаже дека Роналдо патувал во ризичниот регион го очекува висока парична казна, наведува италијанската агенција.

ЕУРО 2020

Македонија