вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Респираторот на Стивен Хокинг дониран во болница во Кембриџ

Респираторот на Стивен Хокинг дониран во болница во Кембриџ

Семејството на познатиот физичар Стивен Хокинг го донирало неговиот респиратор во Кембриџ каде се лекувал, објави оваа институција.

Славниот научник почина во 2018 година, а животот го помина посветен на истражување на вселената.

Хокинг од младоста страдал од ретка болест која ми го парализирала телото.

-Семејството на Стивен Хокинг го донираше неговиот респиратор во болницата Ројал Паповорт во време кога лекуваме се поголем број на пациенти со Ковид-19, објави болницата.

Најнови вести

Коронавирус