петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 9
home Познати

„Рада сега плаче кога и зборувам, таа ништо не знаеше“: Сестрата на пејачката прв пат проговори за болеста на мајка им

„Рада сега плаче кога и зборувам, таа ништо не знаеше“: Сестрата на пејачката прв пат проговори за болеста на мајка им

Рада Манојловиќ неодамна раскажа како морала да настапи девет дена по погребот на нејзината мајка поради тешката финансиска состојба, а сега и нејзината сестра Марија проговори за овој тежок период.

Пејачката во тоа време имаше силни деловни обврски, па нејзината сестра помина многу повеќе време со нејзината мајка и се обидуваше да не се грижи за Рада, туку да ја остави што е можно повеќе настрана.

Нивната мајка починала кога Рада имала 19, а Марија 17 години.

-Таа беше во болницата во Белград три месеци, поради зрачењето што го имаше, го поминуваше одморот дома. Цело време бев со неа, таа имаше специјална диета и голема болка. Буквално само одев на училиште и назад, бидејќи Радмила работеше цело време, татко ми ја возеше на свирки. Не и реков ништо, не сакав да ја загрижувам, мислев дека Радмила треба само да работи и ништо друго, затоа што веќе мораше. Бев околу мајка ми, се подготвував, чистев, тоа беа тешки моменти, откри сестрата на пејачката во шоуто„ Ексклузив “.

– Се случува на Радмила да и кажам некои ситуации сега, кога таа не беше таму. На Радмила најверојатно и е жал што не беше со нејзината мајка. Не знаевме дека мајка ми ќе умре. Знам дека сакаше да биде со неа повеќе, но не можеше затоа што работеше. Плаче сега кога слуша што минував со мајка ми и не можеше да го види тоа … “, се присети Марија за тој тежок период.

– Не можеше да биде со неа колку што јас бев. Не ја оставив да размисли, сакав да ја подалеку, бидејќи се бореше на тие настапи, таа и тато правеа свадби од утро до вечер, таа кажа.

Коронавирус