сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Првпат од 1952-та година нема да се обрати за Божиќ лично таа: Британија во шок, сите се прашуваат што се случува со кралицата (ВИДЕО)

Првпат од 1952-та година нема да се обрати за Божиќ лично таа: Британија во шок, сите се прашуваат што се случува со кралицата (ВИДЕО)

Традиционално секоја година од 1952, Кралицата Елизабета II има божиќно обраќање. Оваа година ова обраќање ќе изгледа малку поинаку, или ова ќе може да се каже за обраќањето кое ќе го има на Channel 4 News каналот.

Телевизијата ќе емитува „алтернативно“ обраќање на кралицата во која deepfake верзија ќе ги поздрави Британците. Идејата е да се зголеми свеста за лажните вести и за deepfake видеата кои стануваат се пософистицирани. Целата на пораката не е да се исмева со Кралицата и Кралското семејство, туку да предупреди на потенцијалната опасност од лажните вести и манипулациите кои предизвикуваат да не може да си веруваме ниту на очите.

Веќе има куса најава која може да ја погледнете, а „вистинската“ порака ќе трае околу 5 минути.

Коронавирус