сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 109
home Познати

ПРОКЛЕТА НЕДЕЛА: На овој ден починаа многу познати имиња, што значи тоа?

ПРОКЛЕТА НЕДЕЛА: На овој ден починаа многу познати имиња, што значи тоа?

Вчера на 6 декември, целиот регион беше погоден и потресен од веста дека легендарниот фолк пејач Цеј Рамадановски почина на 56-годишна возраст во неговиот стан во Блеград, поради проблеми со срцето.

Колегите, пријателите и обожавателите се збогуваа со пејачот со големо срце, чиста душа и извонреден талент, а многумина веднаш се сетија на неговата позната песна „Недела“, која, како предвидување, предвидуваше ден кога тој ќе умре.

Сепак, Џеј не е единствениот кој починал на овој ден. Уште една голема легенда не напушти во недела. Тоа е Шабан Шаулиќ. Шабан почина во недела, на 17 февруари, минатата година, во Германија, кога се враќаше од настап. Кралот на народната музика го оплакуваше цел регион и беше погребан во Алејата на заслужните граѓани во Белград.

Исто така, во недела, на 22 ноември, годинава, почина познатиот актер Мустафа Надаревиќ. Актерот со кого пораснаа многу генерации, кој беше сакан и почитуван, почина на 78-годишна возраст, по долга и тешка борба со болеста. Зад себе остави безброј улоги по кои луѓето ќе го паметат засекогаш.

Една недела подоцна, на 29 ноември, исто така во недела, почина басистот на „Рибља чорба “, Мирослав Миша Алексиќ, како резултат на коронавирусот. Членот на култниот бенд сакаше живот, музика, а пред се сопругата и ќерката Мина. Пријателите и членовите на семејството се збогуваа со Миша на гробиштата во Лешче, каде што беше кремиран.

Инаку според народните верувања и кажувања луѓето што ќе починат во недела се сметаат за добри луѓе.

Коронавирус