понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 118
home Познати

Принцот Хари размислува за потег кој би го израдувало цело кралско семејство, а најмногу кралицата Елизабета

Принцот Хари размислува за потег кој би го израдувало цело кралско семејство, а најмногу кралицата Елизабета

Принцот Хари може да го одложи заминувањето дома во Лос Анџелес по погребот на неговиот дедо, принцот Филип, кој беше погребан во саботата.

Според „Сан“, тој поминал два часа тивко разговарајќи со неговиот постар брат, принцот Вилијам, со кого не бил во добри односи, а сè било додатно комплицирано поради интервјуто со Опра Винфри.

По саботата, принцот Хари планира да остане за 95-от роденден на неговата баба, кралицата Елизабета Втора, што е на 21 април, но официјално го слави во втората сабота во јуни со церемонијата на трупирање на бојата затоа што тоа е така пропишано за владетелите на британската монархија. Тоа ќе биде нејзиниот прв роденден да го помине без нејзиниот сакан сопруг со кого беше во брак 73 години.

Според таблоидите, принцот нема одреден датум за враќање во Америка, а по погребот на неговиот дедо поминал извесно време во разговори со своето семејство. Покрај Вилијам, тој разговарал и со неговиот татко, принцот Чарлс.

Тоа беше прв пат да зборуваат во живо откако Хари и неговата сопруга Меган Маркл ја шокираа јавноста и кралското семејство со интервју за Опра. Како што објавија британските медиуми, браќата и нивниот татко разговарале во замокот Виндзор далеку од телевизиските камери.

Кралското семејство се очекува повторно да биде заедно ова лето кога во палатата Кенсингтон ќе биде откриена новата статуа на покојната принцеза Дијана. Повеќето очекуваат да биде на 1 јули кога таа ќе го прослави својот 60-ти роденден и се надеваат дека настанот ќе им помогне на браќата, принцовите Вилијам и Хари, да се зближат.

Најнови вести

Коронавирус