среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Познати

Предраг Живковиќ Тозовац ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани

Предраг Живковиќ Тозовац ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани

Градоначалникот на Белград проф. Д-р Зоран Радојичиќ одобри големиот српски фолк музичар Предраг Живковиќ Тозовац да биде погребан во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград.

– Великанот на народната музика нè напушти. Тој беше единствениот меѓу изведувачите на народна музика, кој секогаш изведуваше песни со голема леснотија – рече Радојичиќ.

Да потсетиме, пејачот Предраг Живковиќ Тозовац почина во вторникот, на 6 април, на 86-годишна возраст.

Најнови вести

Локални избори 2021