петок, 30. септември 2022. Вести денес: 51
home Познати

Пред да замине од Белата Куќа има добро да ја памети идната наследничка: Еве што направи Меланија по поразот на нејзиниот сопруг

Пред да замине од Белата Куќа има добро да ја памети идната наследничка: Еве што направи Меланија по поразот на нејзиниот сопруг

Меланија Трамп соопшти дека скулптурата на јапонско – американскиот вајар Исаму Ногучи е поставена во источниот дел од Розовата градина во Белата куќа, која првата дама ја реновираше на почетокто на оваа година.

Делото на Ногучи е поставено во источниот дел од Розовата градина како додаток на моќта која ја симболизира Овалната соба, соопштија од Белата куќа.

Скулптурата под назив „Floor frame“ е подарок од приватното непрофитно историско здружение.

Ногучи е првиот азиско – американски уметник чие дело ќе биде дел од колекцијата во Белата куќа, соопштија Меланија Трамп и Историската асоцијација на Белата куќа.

„Скулптурата не само што ја илустрира разноличноста помеѓу најдобрите уметнички дела на нашата нација, туку исто така го истакнува и прекрасен придонес на азиско-американските уметници во пејзажот на нашата земја“ – рече Меланија Трамп во соопштението по повод поставувањето на делото на Ногучи.

Коронавирус