четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 198
home Познати

Пред 16 години на денешен ден почина последниот македонски цар Ѓорѓи Колозов- денес вака изгледаат неговите две ќерки (ФОТО)

Пред 16 години на денешен ден почина последниот македонски цар Ѓорѓи Колозов- денес вака изгледаат неговите две ќерки (ФОТО)

Едно од доајените на македонското глумиште се Шенка и Ѓорѓи Колозови. Создадоа и оставија безвременски ремек дела – македонски народни приказни.

Денеска се навршуваат 16 години од смртта на легендарниот македонски актер Ѓорѓи Колозов.

Тој на 13 октомври 2003 година својот пат неочекувано го заврши на 55 годишна возраст, а зад себе остави многу актерски дела кои до ден денес се актуелни пред малите екрани.

Многу генерации растеа и раатат со нив и засекогаш ќе ги паметат познатите нивни реплики.

Но дали сте знаеле како изгледаат нивните две ќерки во приватниот живот. Не се актерки, но навистина се успешни жени.

Покрај малкуте информации достапни на интернет за Кристина, за Катерина лесно може да се најде дека е македонски академик, автор, филозоф и професор.

Коронавирус