сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 89
home Познати

Познатиот борец објави дека боледува од рак

Познатиот борец објави дека боледува од рак

Познатиот јапонски борец Норифуми Јамамото – Кид објави дека боледува од рак.

„Би сакал да ви кажам нешто од лична природа. Се лекувам од рак. Апсолутно сум решен да се опоравам и да се вратам, така што би ве замолил за вашата поддршка“, напиша на Инстаграм.

Не објави повеќе детали за болеста или за напредокот во лечењето.

41-годишниот Јапонец има ММА скор 18-6-2 НЦ, а за време на неговата кариера настапуваше за УФЦ, ДРИМ, K-1 Дајнамајт, Хироу, Шоото и K-1.

Ги победуваше Бибијан Фернандес, Ројлер Грејси и сонародниците Каол Уна и Генки Суд. Во УФЦ не успеа да победи во ниту еден од четирите настапи, а еден од поразите му е од Деметриус Џонсон со одлука на судиите во 2011 година. Не се борел од крајот на 2015 година. Во кик бокс мечевите силите ги одмери со Масато и Мајк Замбидис.

RIZIN 12 nagoya 8/12 @usk_yachi KRAZYBEE

A post shared by Kid Yamamoto original (@kid_yamamoto) on

@naoki___r

A post shared by Kid Yamamoto original (@kid_yamamoto) on