петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 71
home Познати

Позната водителка почина од коронавирус

Позната водителка почина од коронавирус

Познатата водителка на вести на Си-Би-Ес, Марија Меркејдер почина вчера на 54-годишна возраст, како последица од заразата со коронавирус.

Како што објави „Варајети“, Меркејдер 20 години се борела со вид на рак, па сите тие третмани и операции ја сместиле во ризичната група граѓани, најподложни на вирусот.

-Таа беше повеќе од талентирана новинарка. Ќе ни недостасува нејзиниот објективен дух. Марија беше дел од нашиот живот. Дури и кога ја однесоа в болница и знаеше дека нешто не е в ред, таа се грижеше за Си-Би-Ес. Ќе ни се јавеше за да нѐ бодри, да ни каже „вие го можете тоа“. Марија беше воин. Благослов за сите нас, изјави Сузан Зирински, постара извршна иректорка на Си-Би-Ес њуз.

Последната функција на Меркејдер беше – директорка за стратегија на човечките ресурси.

Коронавирус