четврток, 4. март 2021. Вести денес: 3
home Познати

Позната актерка шокираше со изјава по обвиненијата за силување: Што ако професорот е жртва?

Позната актерка шокираше со изјава по обвиненијата за силување: Што ако професорот е жртва?

Јас се спротивставувам на насилство, но не можеме да нападнеме човек кој сè уште не е осуден од суд. Ние мора да ја почитуваме пресумпцијата на невиност, изјави актерката Ева Рас за Пинк телевизија.

Веста дека наставникот по глума и режисер Мирослав Мика Алексиќ е обвинет за сексуално злоставување на млади актерки, ученици во неговото училиште, одекна како бомба во Србија, но и во регионот.

Многу колеги ги поддржаа девојките кои собраа храброст да излезат во јавноста за прв пат и да го признаат своето трауматско искуство со Алексиќ.

За овие настани зборуваше и актерката Ева Рас, која за ТВ Пинк рече дека не смееме да го заборавиме фактот дека сите се невини се додека не се докаже спротивното. Рас оцени дека медиумите всушност го осудиле Алексиќ дури и пред судот.

-Јас сум против силување, јас сум против насилство. Сепак, јас сум шокирана од тоа како медиумите го третираат овој случај. Секој осудува човек што не докажал дали го сторил или не она за што е осуден. Тие се однесуваат како тој веќе да е осуден, рече Рас за Ново утро.

Тој вели дека сите треба да се повикуваат на пресумпција на невиност и дека Алексиќ не треба да биде осуден се додека тоа не биде официјално докажано на суд.

-Сите написи што ги прочитав се против него. Јас сум на страната на жртвите. Што ако професорот е жртва? Судот мора да го процени тоа. Исто како што девојчињата имаат право да го нападнат, тој има право да се брани. Тој не може да го стори тоа од притвор, додава Рас.

Најнови вести

Коронавирус