четврток, 23. март 2023. Вести денес: 141
home Познати

Последните денови на славниот актер: Си играл со ќеркичката, се радувал на секој нејзин нов збор

Последните денови на славниот актер: Си играл со ќеркичката, се радувал на секој нејзин нов збор

Здрав човек има илјадници желби, а болен само една. Така беше и со актерот Небојша Глоговац, кој направи сè што можеше за ја победи болеста.

Тој ги поминал деновите пред неговата смрт со своето семејство вршејќи ги секојдневни активности како да немал дијагноза на тешка болест.

Никој не можеше да му примети на лицето.

– Небојша последните денови ги помина сосема нормално, а згора на тоа, во медиумите не стигна информацијата за неговото здравје, никој не помислил дека е болен. На неговото лице, во неговото движење и со мала насмевка, не можеше да се забележи. По враќањето од третманот од Германија, тој беше убеден дека сè ќе оди по својот тек и дека тоа ќе биде чекор кон заздравување, а потоа резултатите се влошиле. Продолжил да негува надеж – вели пријател на Небојша.

Последните денови ги поминал во Дорќол, каде што живеел и со својата жена и со ќерка. Секојдневно одел со девојчето Сончица и и угодувал. Таа и неговите синови биле сламката за спасение, за која тој сметал дека е најголема причина за која мора да се бори.

Глоговац е татко и веќе израснати синови: Милош (17) и Гаврило (20), од првиот брак со Мина Глоговац.

Велат дека знаел да одлута со мислите додека пиел утринско кафе, но не ги искажувал своите стравови со зборови. Одел во продавница, влегувал и излегувал од станот, како и месеците пред тоа. Тој ја носел својата болка со достоинство, така и почина.

loading...